زالو درمانی: کاربرد زالودرمانی برای بیماری و زیبایی

زالو، از زمان مصریان باستان برای درمان ناهنجاری‌های سیستم عصبی، مشکلات دندان، بیماری‌های پوست و عفونت‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

امروزه، در جراحی‌های زیبایی و دیگر جراحی‌های کوچک از زالو استفاده می‌شود. زالو به‌خاطر پپتید و پروتئینی که ترشح می‌کند از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند. این ترشحات تحت عنوان ضدانعقاد نیز شناخته می‌شوند. این امر موجب جریان یافتن خون در زخم‌ها می‌شود و به درمان آن‌ها کمک می‌کند.

درحال حاضر، زالو درمانی به‌خاطر کاربرد ساده و ارزان قیمت آن در جلوگیری از مشکلات با اقبال بیشتری مواجه شده است.

زالو درمانی: کاربرد زالودرمانی برای بیماری و زیبایی

زالو درمانی چگونه عمل می‌کند؟

زالوهای پزشکی دارای سه فک با ردیف‌های ریز دندان هستند. آن‌ها پوست فرد را با دندان‌های‌شان سوراخ می‌کنند و از طریق بزاق‌شان ماده ضد انعقاد را وارد می کنند. زالوها سپس اجازه دارند هر مرتبه به مدت ۲۰-۴۵ دقیقه، خون را از بدن فرد تحت درمان خارج کنند. این مقدار با حجم کوچکی از خون برابر است، هر زالو تا ۱۵ میلی لیتر خون می‌مکد.

از زالو درمانی در چند شرایط استفاده می‌شود. افرادی که می‌توانند از مزایای زالو درمانی استفاده کنند عبارتند از:

– افرادی که در نتیجه‌ی دیابت در معرض قطع عضو هستند

– افرادی که بیماری قلبی در آن‌ها تشخیص داده شده است

– افرادی که تحت جراحی‌های زیبایی قرار می‌گیرند که خطر از دست دادن بافت نرم در آن ها وجود دارد

این درمان برای افرادی که به رگ‌های واریسی و لخته خون دچار هستند نیز پیشنهاد می‌شود.

افرادی که به کم خونی، مشکلات لخته شدن خون، یا سختی عروق دچار هستند. معمولا توصیه می‌شود کودکان زیر ۱۸ سال و زنان باردار از زالو درمانی استفاده نکنند.

کاربردهای پزشکی زالو درمانی

در هر جلسه، زالوهای زنده به ناحیه‌ی مورد نظر می‌چسبند و خون را بیرون می‌کشند. آزاد شدن پروتئین و پپتیدها موجب رقیق شدن خون می‌شود و از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند. این امر موجب بهبود گردش خون می‌شود و از مرگ عضلات جلوگیری مي‌کند. زالوها، زخم‌های کوچک Y شکلی به جای می‌گذارند که معمولا بدون اسکار التیام می‌یابند.

زالو درمانی: کاربرد زالودرمانی برای بیماری و زیبایی
Medicinal Leech-hirudo medicinalis

زالوهادر افزایش گردش خون و شکست لخته‌های خون مؤثر هستند. نباید تعجب کرد که می‌توانند اختلالات گردش خون و بیماری‌های قلبی و عروقی را درمان کنند.

مواد شیمیایی به دست آمده از بزاق زالو در ساخت داروهایی استفاده شده است که مشکلات ذیل را درمان می‌کنند:

– فشار خون بالا

– رگ‌های واریسی

– هموروئید

– مشکلات پوستی

– آرتریت

آزمایش‌های بالینی می‌گویند زالو درمانی یک درمان مناسب برای آرتروز است. خواص ضد التهابی و بی‌حس کنندگی بزاق زالو موجب کاهش درد و سختی در محل مفصل آسیب دیده می‌شود.

بیماری قلبی

افرادی که به بیماری قلبی مبتلا هستند به خاطر پتانسیل آن در بهبود التهاب و جریان خون، از زالو درمانی استفاده می‌کنند. در چند سال گذشته، زالو درمانی به یک درمان جایگزین مقبول برای افراد مبتلا به بیماری‌ها و اختلالات عروق است.

سرطان

درمان سرطان با استفاده از زالو درمانی به‌خاطر مهارکننده‌های پلاکتی و آنزیم‌های خاصی است که در بزاق زالو وجود دارد. در حالی‌که به افراد مبتلا به سرطان‌های خاص خون توصیه نمی‌شود از زالو درمانی استفاده کنند، نشان داده شده است که اثرات سرطان ریه را کاهش می‌دهد. آزمایش‌های انجام شده روی حیوانات نیز نشان داده است که تزریق مستقیم بزاق زالو به موش توانسته از تجمع سلول‌های سرطانی جلوگیری کند.

آیا زالو می‌تواند دیابت را درمان کند؟

پیشرفت دیابت می‌تواند مشکلات متعددی ایجاد کند. این مشکلات می‌توانند به بیماری‌های عروق بیانجامد که از رسیدن خون به انگشتان، پنجه پا، دست‌ها و پاها جلوگیری می‌کند. وقتی جریان خون به شدت محدود شود، بافت آلوده، ممکن است بمیرد. این امر دلیل اصلی قطع عضو بین بیماران مبتلا به دیابت است. از دست دادن یک اندام به خاطر مشکلات مربوط به دیابت یک نگرانی مهم در سراسر جهان است.

مؤثرترین راه برای متوقف کردن این فرآیند این است که بدون ریسک لخته شدن خون، گردش خون را در بافت‌های آسیب دیده افزایش داد. تحقیقات نشان داده‌اند که زالو درمانی می‌تواند نقش مهمی در این مورد ایفا کند.

محققان اخیرا به این موضوع پی برده‌اند که استفاده از ۴ زالو در یک جلسه می‌تواند خطر قطع عضو را کاهش دهد.

زالو درمانی برای کاربردهای زیبایی

زالو برای حفظ بافت نرم و تسریع التیام و بهبودی پس از جراحی‌های بازسازی صورت بسیار محبوب است. در مطالعات موردی قدیمی و جدید، زالو درمانی شانس برون‌دادهای مثبت را در بازسازی‌های ذیل نشان داده است:

– بینی

– پیشانی

– سینه

– گونه

– انگشتان

تأثیر زالو در مانی بر لخته شدن خون در طول جراحی و پس از آن به بهبود طبیعی و کامل بدن کمک می‌کند.

مزایای زالو درمانی برای گردش خون برخی افراد را بر آن داشته است تا برای درمان کچلی و ریزش مو از زالو درمانی روی پوست سر استفاده کنند.

معایب و اثرات جانبی زالو درمانی

زالو درمانی هم آسان است و هم عوارض جانبی کم‌تری نسبت به درمان‌های دیگر دارد. با این‌حال، ریسک‌هایی در این میان وجود دارد. خطر عفونت باکتریایی وجود دارد، باکتری که بعضی اوقات در برابر دارو مقاوم است، بنابراین دقت کنید خارج از محیط‌های مجاز از زالو استفاده نکنید. به همین دلیل، افرادی که به واسطه‌ی بیماری‌های خود ایمنی و عوامل محیطی به مشکلات ایمنی بدن دچار هستند، انتخاب خوبی برای زالو درمانی نیستند.

اگر پس از یک دوره زالو درمانی مشکلی پیش بیاید، خون از آن ناحیه بیرون می‌آید و محل گاز زالو بسته نخواهد شد. بعضی اوقات زالوها تلاش می‌کنند به بخش دیگری از بدن بروند که نیازی به درمان ندارد، که موجب از دست دادن غیر ضروری خون می‌شود.

در برخی موارد، فرد در مدت زالو درمانی یا پس از آن در می‌یابد که به بزاق زالو حساسیت دارد. اگر چنین مشکلاتی رخ داد، دیگر نمی‌توانید از این روش‌های درمانی استفاده کنید.

منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *