نحوه ساخت جعبه در خانه

جعبه یکی از اساسی‌ترین ساختارهای موجود است؛ وسایل منزل صرفا جعبه‌هایی با پوشش سخت هستند، خانه‌ها جعبه‌هایی بزرگ و ضد آبند و زمانی که شما از ساخت یک جعبه فائق آیید، عملا هر چیز دیگری را می‌توانید بسازید. در این مقاله قصد داریم به سه روش مختلف، ساخت جعبه را به شما آموزش دهیم. پس با ما همراه باشید.

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌تونید در قدم اول می‌توانید هزینه نجاری را در شهر خودتان بپرسید. مثلا اگر به دنبال نجار در تهران باشید می‌توانید درخواست نجاری ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

هر سه روش با ابعادی یکسان، ساخت جعبه را آموزش می‌دهند ولی نتایج در نهایت متفاوت خواهند بود.

 

ابزار مورد نیاز:
اره‌ی میزی
عمود بر
شیار زن
چسب چوب مخصوص
جعبه‌ی لولایی:

جعبه‌ی لولایی به راحتی با کمک اره ساخته می‌شود. فقط باید در ساخت آن، دقت خاصی به کار برد. با صرف زمان و حوصله، لولایی را بسازید که هم جذاب و هم محکم باشد. هم چنین می‌توانید با استفاده از ابزارآلات خاصی، برش‌های تکراری و یک اندازه بر روی چوب بزنید و یا اینکه از یک شیار زن استفاده کنید.

با استفاده از دستگاه شیار زن، شیارهایی با عمق یک و نیم اینچ بر روی چوب ایجاد کنید. اگر دستگاه شیار زن نداشتید می‌توانید از عمود بر استفاده کنید. شیارهای ایجاد شده باید حدود یک و نیم اینچ نیز عرض داشته باشند. حالا وقت این است که یک قطعه چوب را به صورت عمودی نگه داشته و شیارهایی را بر روی آن ایجاد کنید؛ به طوری که در برآمدگی و فرورفتگی‌های چوب افقی، قفل شود. این کار را آنقدر انجام دهید تا تمام شیارها در هم قرار بگیرند. کنگره دار کردن قطعات چوب، باعث می‌شود که قطعات بر روی هم قرار بگیرند و محکم شوند.

در نهایت از یک لایه‌ی نازک از چسب، بر روی قطعاتی که بهم می‌رسند، استفاده کنید. بعد از استفاده از چسب، سریعا جعبه را سرهم کنید. قطعات را محکم بهم فشار دهید و مطمئن شوید که جعبه به صورت چهارگوش درآمده است. سپس با یک پارچه‌ی نم دار، اضافات چسب را از سطح کار پاک کنید. بعد از خشک کردن چسب، می‌توانید با یک کاغذ سنباده، لولاها را سنباده کاری کنید.

برای اتصال کف جعبه، با استفاده از دستگاه فرز، یک قطعه چوب زبانه‌دار را برش دهید. چهار گوشه‌ی قطعه را برش دهید تا اندازه‌ی جعبه شود. سپس با چسب زبانه‌ها را به درون بدنه‌ی جعبه بچسبانید.

 

جعبه‌ی زبانه‌دار:

شما می‌توانید با انتخاب متریال مناسب، یک جعبه‌ی اعیانی و باکلاس و یا پرکاربرد بسازید. پروژه‌های این چنینی، مثل ساختن مدل‌های هواپیماست: شما قبل از شروع به ساخت، ترتیب مراحل را یاد می‌گیرید.

مثلا در اینجا، ترتیب به مراحل به این شکل است؛ طرح، ایجاد شیار و کنگره، پرداخت، سرهم بندی و تمیزکاری نهایی.

اول از همه مشخص کنید که چگونه با استفاده از اره‌ی میزی، می‌‌خواهید تخته چندلایی را کنگره دار کنید. با استفاده از یک عمود بر می‌توانید طول مورد نظر خود را برش دهید. از تیغه‌های مناسب با جنس چوب استفاده کنید. یک شیار نزدیک انتهای هر لبه تعبیه کنید تا به انتهای جعبه متصل شود. در هر گوشه شکاف‌هایی ایجاد کنید بتوانید جعبه را به راحتی سرهم کنید. حالا نوبت این است که زبانه‌ها را ایجاد کنید. بعد از اینکه دیواره‌ها را بهم متصل کردید، زبانه‌ها را در شیار‌ها قرار دهید. زبانه‌ها باید هم درون شیارها جا بگیرند و هم بتوانند به راحتی روی آن عقب و جلو شوند. در غیر این صورت، جعبه در باز و بسته شدن، دچار مشکل می‌شود. حالا درب جعبه و بدنه را بهم متصل کنید. اگر این مرحله را به درستی اجرا کرده باشید، درب به راحتی بر روی بدنه قرار می‌گیرد. در کف جعبه را با استفاده از شیارزن، شیار ایجاد کنید و آن را به بدنه متصل کنید. پرواضح است که انتهای بدنه نیز نیاز به شیار دارد تا به کف، وصل شود. این مرحله با یک اره‌ی دستی نیز می‌توانید اجرا کنید.

بر روی یک سطح صاف، قطعات را سرهم بندی کنید. (بدون استفاده از چسب) این کار به شما این اجازه را می‌دهد که مشکلات احتمالی را قبل از اعمال چسب، برطرف کنید. بعد از اینکه از نتیجه‌ی کار مطمئن شدید، قطعات از هم جدا کنید. یک لایه‌ی نازک از چسب بر لبه‌های کار بزنید. سپس قطعات را بهم بچسبانید و محکم نگه دارید. دقت کنید که جعبه را از حالت چارگوش خود خارج نکنید.

بعد از خشک شدن چسب، گوشه‌های جعبه را پرداخت کنید. این کار را می‌توانید با یک اره‌ی میزی انجام دهید. ولی برای زبانه‌ها، لازم است از اره‌ی دستی استفاده شود.

جعبه با نر و مادگی:

ساخت این جعبه نیاز به شیارهای نر و ماده دارد. این شیارهای دوطرفه در لبه‌ی جعبه قرار می‌گیرد. می‌توان به جای استفاده از فرز، از اره‌ی میزی استفاده کرد. چهار قطعه چوب برای بدنه برش دهید و حواستان باشد از حالت چهارگوش خود خارج نشوند. شیارهایی تحت عنوان نر و ماده، در قطعات کناری ایجاد کنید. شیارهایی باید به گونه‌ای ایجاد شوند که قطعات کناری در هم قفل شوند. این عمل نیاز به اندازه گیری دقیق دارد.

تنها کار باقیمانده، سرهم بندی قطعات و استفاده از چسب برای محکم‌کاری بیشتر است. به انتهای شیارها چسب بزنید و محکم بهم فشار دهید تا قطعات فیکس شوند. حتی می‌توانید در قطعات سوراخ‌هایی دریل کنید و با استفاده از پیچ آنها را محکم کنید. باز هم تاکید می‌شود که حالت چهارگوش جعبه در حین کار حفظ شود. در نهایت، کف جعبه به بدنه‌ی آن بچسبانید و برای استحکام بیشتر، می‌توانید از پیچ هم استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *