چگونه شوفاژ خود را نصب کنیم؟

قبل از انجام اعمال نگهداری یا تعمیرات برای شوفاژ قدیمی خود، بهتر است ابتدا مشخص کنید شوفاژتان از نوع بخاردار یا آب گرم است. ساده ترین راه برای تشخیص این موضوع، از طریق محاسبه میزان لوله های شوفاژ می باشد: اگر شوفاژ یک لوله دارد یعنی از نوع بخاردار می باشد. شوفاژ دو لوله ای نیز هم می تواند از نوع بخار دار و هم از نوع آب گرم باشد، که یک لوله برای آب سرد است که از لوله دوم به جوشاننده بازمیگردد.

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌تونید در قدم اول می‌توانید قیمت نصب شوفاژ را در شهر خودتان بپرسید. مثلا اگر به دنبال نصاب شوفاژ در تهران باشید می‌توانید سفارش نصب شوفاژ ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

شوفاژهای آب گرم

در شوفاژهای آب گرم، یک سوپاپ فشاری بین آب شهری و سیستم گرم کننده آب شما وجود دارد که باعث می شود همیشه پ باشد. بیشتر خانه های دو طبقه به فشار ۱۲ پی اس آی نیاز دارند، و سوپاپ نیز از همان ابتدا روی همین شماره تنظیم می گردد. اگر خانه قدیمی شما از نوع سه طبقه بوده و شوفاژتان در طبقه آخر قرار دارد، باید فشار سوپاپ را بر روی ۱۸ پی اس آی تنظیم کنید تا شوفاژهای بالایی پر شوند.

وقتی که پر شد، یک پمپ چرخنده آب گرم را از بویلر به شوفاژ برده و باز می گرداند. در قدیم بسیاری از سیستم های گرمایشی آب گرم، پمپ چرخنده نداشتند؛ آب از طریق جاذبه به جریان می افتد که در این صورت آب گرم به سمت بالا رفته و آب سرد به سمت پایین حرکت می کرد. به همین دلیل اتصال لوله های بسیاری از شوفاژهای مستقل چدنی  در قسمت پایینی شوفاژ قرار دارد. آب گرم به شوفاژ وارد شده و توسط همرفت به بالا می رود در حالی که آب سرد داخل شوفاژ به سمت بویلر سقوط می نماید.

قبل از رسیدن پمپ های چرخنده، همیشه مسیر حداقل مقاومت برای آّب، شوفاژ بالایی بود. در گذشته برای کم کردن جریان یک روزنه فلزی (یک تکه فلز به اندازه نیکل دارای یک حفره کوچک) درون دریچه تامین شوفاژ قرار می دادند. یکی از دوستان پیمانکارم گفته پدربزرگش آنها را از قوطی سیگار شاهزاده آلبرت می ساخت. او قوطی را به شکل دایره برش داده و با یک میخ در مرکز آن سوراخ ایجاد می کرد.

جالب اینجاست که وقتی به سیستم پمپ اضافه کنید، مسیر حداقل مقاومت به شوفاژهای طبقه پایین می رسد و اغلب باعث می شود شوفاژهای طبقه بالایی سرد شوند. وقتی جریان آب گرم وجود نداشته باشد، گرمایی هم وجود نخواهد داشت. اگر تهویه کنید و هوایی نداشته باشید، و هنوز هم شوفاژ گرم نشود، قطعا مشکلی وجود دارد. افراد حرفه ای کار خود را بلدند، بهتر است با آنها تماس بگیرید. به احتمال زیاد آنها قطعه فلزی شوفاژ طبقه بالا را باز کرده و آن را در طبقه های پایین تر نصب می کنند تا به تعادل سیستم کمک شود.

شوفاژهای بخاردار

اگر شوفاژ بخاردار دارید، بنابراین هر کدام از دستگاه هایتان یک یا دو لوله دارند. تمام شوفاژهای بخاردار برای بازگرداندن بخار متراکم (یا چگالیده شده) به بویلر، از جاذبه بهره می برند. کلید انجام این کار آن است که فشار را کم نگه دارید. اگر با فشار ۲ پی اس آی یا کمتر نمی توانید خانه خود را گرم نگه دارید، پس یعنی مشکلی وجود دارد.

بخار با فشار بالا می تواند دریچه های هوا در یک سیستم بخار لوله را بسته نگه دارد، و وقتی دریچه ها بسته شوند، هوا نمیتواند از سیستم خارج شود. اگر هوا قادر نباشد خارج شود، بخار نمی تواند وارد سیستم شود. همچنین فشار بالا می تواند باعث شود تراکم در سیستم باقی بماند و همین موضوع می تواند باعث شود صداهایی ایجاد شده و قبض نیز مبلغ بالایی داشته باشد.

وسیله ای که فشار را کنترل می کند، “کنترل کننده فشار” نام دارد و در بویلر قرار دارد. برای گرم کردن خانه، همیشه باید در کمترین میزان خود قرار گیرد.

شوفاژهای بخاردار تک لوله ای

بخش های شوفاژ یک لوله ای معمولا از بخش زیرین به هم متصل می شوند. هر بخش مانند یک تکه نان مجزاست. بخار از هوا سبک تر است، بنابراین وقتی از طریق دریچه تامین وارد یک شوفاژ تک لوله ای می شود، به بالا رفته و هوا را جلوتر از خود می راند. هوا از طریق تهویه که آخرین بخش می باشد، خارج می شود که حدود یک سوم پایین تر قرار دارد. چرا؟ اگر دریچه در قسمت بالایی بخش سوم قرار می داشت، قبل از آن که بیشتر شوفاژها گرم شوند بخار سبک تر از هوا آن را می بست. به یاد داشته باشید، اگر هوا قادر نباشد خارج شود، بخار نمی تواند وارد شود.

شوفاژهای بخاردار دو لوله ای

دریچه تامین شوفاژهای بخاردار دو لوله ای یا در قسمت بالایی و یا در قسمت پایینی قرار دارد. لوله بازگشت (لوله ای با آن، که بخار چگالیده شده توسط جاذبه به بویلر برمی گردد) همیشه در قسمت زیرین شوفاژ قرار دارد. ممکن است این موضع شکل تله بخار را به خود بگیرد، یا ممکن است یک دستگاه “بخار” باشد که در اندازه ها و شکل های مختلف وجود دارد.

برخلاف شوفاژهای یک لوله ای، در شوفاژهای دو لوله ای می توانید دریچه تامین را طوری تنظیم کنید که میزان بخار کمتر یا بیشتری را وارد شوفاژ کند، این موضوع یکی از مزیت های اصلی این نوع سیستم است. در یک شوفاژ تک لوله ای، بخار و هوای متراکم فضای محدود لوله را با یکدیگر شریک می شوند، و اگر سوپاپ را فشار دهید، در هنگام پخش شدن آب در فضای دریچه بسته شده، با سر و صدای زیادی مواجه می شوید.

شوفاژهای تبدیلی

با توجه به این که شوفاژهای دولوله ای در بخش بالایی و پایینی شوفاژ لوله دارند، می توانند به شوفاژهای آب گرم تبدیل شوند. (از طرف دیگر شوفاژهای تک لوله ای، نمی توانند از نوع تبدیلی باشند، چرا که فقط به قسمت زیرین متصل هستند.)

شوفاژهای بخاردار قدیمی معمولا نسبت به شوفاژهای آب گرم، به تعمیر و نگهداری بیشتری نیاز دارند (مثل تخلیه آب بویلر یک به صورت هفتگی برای مسدود نشدن بویلر) به همین دلیل بسیاری از پیمانکاران توصیه می کنند آنها را تبدیل کنید.

البته، قبل از انجام این کار باید خیلی چیزها را در نظر بگیرید. چون شوفاژهای آب گرم باید دمای کمتری داشته باشند، شوفاژتان باید بتواند به اندازه ای بزرگ باشد تا در روزهای سرد دمای کافی داشته باشد. از آنجایی که بیشتر شوفاژهای بخاردار بزرگ هستند، معمولا این موضوع مشکلی محسوب نمی شود.

بزرگترین سوالی که باید در نظر بگیرید این است که آیا شوفاژ بخاردار شما و لوله های قدیمی آن می توانند فلاشر ۱۲ تا ۱۸ پی اس آی سیستم آب گرم را تحمل کنند؟ تا به الان سیستم بخاردار شما با فشار ۲ پی اس آی کار کرده است. اگر هر گونه نشتی وجود داشته باشد، وقتی سیستم را به آب گرم تبدیل کنید متوجه آن خواهید شد بنابراین بهترین کار این است که قبل از انجام تبدیل نشتی ها را ترمیم نمایید. ساده ترین روش انجام این کار این است که، فشار سیستم بخار دار خود را (موقتی) به ۱۰ پی اس آی افزایش دهید و به دنبال نشتی بگردید.

 

شوفاژهای بزرگ

وقتی آنفولانزای هوایی اسپانیا در سال ۱۹۱۸ آغاز شد و جان ۶۷۵۰۰۰ آمریکایی را گرفت، بسیاری از مردم از ورود هوا به خانه شان گریزان شدند. هیات بهداشت در سال ۱۹۱۹ با اصرار زیاد از مردم خواست تا در فصل زمستان پنجره های خود را باز کنند و اجازه دهند هوای تازه وارد خانه ها شود. در نتیجه، شوفاژها بزرگتر شدند، به اندازه ای که توانستند کل یک خانه بزرگ با پنجره های باز را در زمستان گرم کنند.

بزرگ بودن شوفاژها در دهه ۲۰ یک هنجار بود، اما وقتی رکود بزرگ فرا رسید، مردم برای صرفه جویی در مصرف سوخت، پنجره خانه های خود را بستند، و تمام شوفاژهای بزرگ توانستند به راحتی خانه ها را گرم کنند.

برنزی کردن شوفاژ

به لطف گزارش استانداردهای ملی در سال ۱۹۳۵، مردم دریافتند که رنگ های دانه های فلزی می تواند خروجی شوفاژ را تا ۲۰ درصد کاهش دهد. آنها با استفاده از رنگ های آلومینیومی و طلایی شوفاژهای خود را به رنگ برنز در آورند که به همین دلیل شوفاژهای قدیمی یا نقره ای هستند یا برنز.

محفظه شوفاژ

همچنین مردم متوجه شدند گذاشتن یک محفظه بر روی شوفاژ می تواند خروجی آن را کاهش دهد. یک قفسه ساده که روی شوفاژ آهنی می تواند خروجی آن را تا ۲۰ درصد کاهش دهد. محفظه کلاسیک که یک درپوش فلزی دارد، خروجی را تا ۳۰ درصد کاهش می دهد، به همین دلیل در بسیاری از خانه ها آن را مشاهده میکنیم.

تعمیر شوفاژ: هواگیری

اگر شوفاژ آب گرم تان به اندازه ای که باید، گرم نیست پس ممکن است به هواگیری نیاز داشته باشد. از آنجایی که آب سرد بیشتر از آب گرم باقی هوا نگه می دارد، وقتی آب گرم می شود، هوا از محلول خارج شده و به بالا می رود و معمولا در شوفاژ جایی پیدا می کند. وقتی به آنجا رسید، می تواند جریان آب را مسدود کند و باعث شود شوفاژ سرد باقی بماند. “هواگیری” فرآیندی است که در آن با باز کردن دریچه هوا اجازه می دهیم هوای گیر افتاده خارج شده و جریان ادامه پیدا کند.

چگونه شوفاژ آب گرم خود را هواگیری کنیم؟

  •         در قسمت بالایی دریچه هوا را پیدا کنید.
  •         ترموستات را پایین بیاورید تا از جریان آب جلوگیری نمایید.
  •         یک سطل کوچک و یک پارچه را آماده کنید تا اگر کف یا چیزی خارج شد، آماده باشید و سپس دریچه را با استفاده از یک پیچ گوشتی یا کلید مخصوص باز کنید.
  •         وقتی هوا خارج شده و آب شروع به خارج شدن کرد، کارتان به پایان می رسد.

تمام شوفاژهای بخاردار در ابتدا پر از هوا هستند، و تا زمانی که سیستم به درستی کار کند، خود به خود هواگیری را انجام می دهند. شوفاژهای تک لوله ای از طریق دریچه هوا، هواگیری می شوند؛ شوفاژهای دو لوله ای از طریق دریچه شوفاژ هوا را خارج می کند.

تعمیر شوفاژها: نشتی

وقتی نوبت به تعمیر نشتی شوفاژ می رسد، راه حل ساده ای وجود ندارد و همه چیز به مکان نشتی و نحوه تعمیر ان بستگی دارد. به دلیل این که شوفاژهای بخاردار از شوفاژهای آب گرم، فشار کمتری را تجربه می کنند، معمولا راحت تر ترمیم می شوند.

ابتدا مشخص کنید نشتی از کجاست. یک آینه بازرسی به شما کمک خواهد کرد، چرا که به شما این امکان را می دهد تا اطراف گوشه و کنار را به راحتی ببینید. اگر نشتی بسیار کوچک است و آنقدرها فاجعه نیست، می توانید خودتان آن را تعمیر نمایید.

برای از بین بردن نشتی شوفاژ هیچ محصولی کمک نمی کند، اما شرکتی معروف در تگزاس می گوید، بسیاری از مشتری ها برای تعمیر شوفاژهای قدیمی خود از جی- بی ولد استفاده کرده و موفق بودند. بسیاری از افراد حرفه ای که با آنها مشورت کردم نیز این محصول را معرفی کردند. با این حال، این فرآیند کمی درگیر کننده است.

چگونه نشتی شوفاژ را تعمیر کنیم؟

  •         ابتدا، شوفاژ را تخلیه کرده و هر گونه گردو خاک رنگ یا پرایمر را از آن خارج نمایید.
  •         با استفاده از پاک کننده غیر نفتی مانند استون یا کیلر تمام چربی ها، روغن و کثیفی ها را پاک کنید.
  •         با استفاده از فایل سطح را تمیز کنید.
  •         دو عنصر محصول را به صورت نیمی از هر کدام، مخلوط کنید و محلول را به ضخامت ۱٫۳۲ اینچ برسانید، دقت کنید پوست یا چشمتان به آن آغشته نشود.
  •         پس از اعمال، ۱۵ ساعت اجازه دهید تا خشک شود، بعد از آن می توانید دستگاه خود را بررسی کنید.

من درباره این که آیا محصول می تواند نوسانات دما و انبساط و انقباض حاصل از آن را تحمل کند یا خیر و نماینده به من پاسخ داد که در واقع محصول در هنگام گرم شدن نرم می شود و با فلز تطابق می یابد. البته، شما متوجه این نرم شدن نخواهید شد. برای این کار باید دمایی حدود ۴۰۰ درجه فارنهایت داشته باشید. معمولا شوفاژ بخاردار نهایتا به دمای ۲۹۹ درجه فارنهایت و شوفاژ آب گرم نهایتا به ۱۸۰ درجه می رسد. اگر نشتی مورد نظر در جایی قابل دید قرار دارد، به راحتی می توانید از این محصول استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *