مضرات و عوارض استفاده از روش های هورمونی جلوگیری از بارداری

روش‌های هورمونی جلوگیری از بارداری برای اکثر افراد ایمن است. ولی آیا محدودیتی برای استفاده‌ی ایمن از روش‌های جلوگیری از بارداری وجود دارد؟ ایمن بودن استفاده از روش‌های بلند مدت جلوگیری از بارداری ممکن است بر عوامل خطر، سن، و سابقه‌ی پزشکی فرد بستگی داشته باشد.

در ادامه با تأثیرات کوتاه مدت و بلند مدت جلوگیری از بارداری آشنا خواهید شد.

عوارض کوتاه مدت استفاده از روش‌های جلوگیری از بارداری

روش‌های هورمونی جلوگیری از بارداری حاوی پروژستین مصنوعی یا استروژن و پروژسترون هستند. این هورمون‌ها بر سطح هورمون‌ها در بدن فرد تأثیر می‌گذارند، به همین دلیل بسیاری از افراد با عوارض کوتاه مدتی پس از مصرف این داروها مواجه می‌شوند.

همه‌ی افراد این عوارض را تجربه نخواهند کرد. برخی عوارض این داروها ظرف مدت چند ماه با سازگار شدن بدن با هورمون‌ها، از بین می‌روند. ممکن است پس از گذشت یک مدت از مصرف این داروها، ممکن است عوارض دیگری نیز ایجاد شوند.

عوارض احتمالی مصرف داروهای جلوگیری از بارداری عبارتند از:

– خونریزی در بین دوره‌های قاعدگی، یا لکه‌بینی
– سردرد
– حالت تهوع
– حساس شدن سینه‌ها
– افزایش وزن
– تغییرات خلق و خو

عوارض بلند مدت استفاده از روش‌های جلوگیری از بارداری

برای اکثر مردم، استفاده طولانی مدت از روش‌ها و ابزارهای ضد بارداری موجب مشکلات قابل توجهی نمی‌شود.

در زمان استفاده بلند مدت از روش‌های جلوگیری از بارداری، چندین عامل و عوارض احتمالی وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند.

۱. جلوگیری از بارداری و سرطان

به گفته‌ی مؤسسه‌ی ملی سرطان امریکا، شواهد ترکیبی در دست است که نشان می‌دهد روش‌های جلوگیری از بارداری هورمونی می‌توانند خطر ابتلا به سرطان سینه و سرطان گردن رحم را افزایش دهند ولی ریسک سرطان‌های مخاط رحم، تخمدان و روده بزرگ را کاهش می‌دهد.

هورمون‌های استفاده شده برای جلوگیری از بارداری، از جمله پروژسترون و استروژن، ممکن است باعث تحریک رشد برخی انواع سلول‌های سرطانی شوند و ریسک توسعه‌ی دیگر سلول‌ها را کاهش دهند.

۲. جلوگیری از بارداری و لخته‌های خون

متا آنلیز انجام شده در سال ۲۰۱۳ بر روی ۲۶ مطالعه نشان می‌دهد که استفاده از روش‌های جلوگیری از بارداری حاوی پروژسترون و استروژن، باعث افزایش ریسک توسعه‌ی لخته‌های خونی می‌شود.

لخته‌های خونی موجب افزایش ریسک سکته و حمله قلبی می‌شود.  افرادی که سیگار می‌کشند در زمان استفاده از قرص‌های جلوگیری از بارداری، ممکن است بیشتر در معرض شکل‌گیری لخته خون باشند.

آیا استفاده‌ی بی قید و شرط از روش‌های جلوگیری از بارداری ایمن است؟

اکثر افراد می‌توانند سال‌ها به‌صورت ایمن از روش‌های هورمونی استفاده کنند، به شرط این‌که پزشک‌شان توصیه کرده باشد.

بااین‌حال، بسیاری از روش‌های جلوگیری از بارداری حاوی هورمون هستند. این امر می‌تواند بسته به سابقه‌ی پزشکی، سن و سلامت کلی فرد موجب بروز مشکلاتی شود. ممکن است پزشکان به برخی افراد توصیه کنند از انواع خاصی از روش‌های جلوگیری از بارداری استفاده کنند.

اگر قرص جلوگیری از بارداری باعث بروز عوارضی در فرد شد، فرد می‌تواند با پزشک خود مشورت کند و تا زمانی‌که روش مؤثر دیگری بیابد قرص‌ها را تغییر دهد.

 

منبع: medicalnewstoday

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *