چگونه آبگرمکن خود را سرویس کنیم؟

رپرتاژآگهی- حداقل یک بار در طول سال نیاز است که آبگرمکن را از آب خالی کنید تا بتوانید رسوبات جمع شده  را از بین ببرید و دوباره آن را راه اندازی کنید. خوشبختانه خالی کردن آبگرمکن از آب، کاری بسیار راحت است. برای این کار، لازم است که ابتدا اتصال برق و یا گاز را قطع  و یک شلنگ را به فلکه‌ی مربوطه وصل کنید. سپس با استفاده از فشار آب، درون آبگرمکن را تمیز کنید. سپس شیرفلکه‌ها را بسته و اتصال برق و گاز را برقرار نمایید.

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌تونید در قدم اول می‌توانید قیمت تعمیر آبگرمکن را در شهر خودتان بپرسید. مثلا اگر به دنبال تاسیساتی ها در تهران باشید می‌توانید سفارش تعمیر آبگرمکن ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

اتصال شلنگ به فلکه:

اگر از آبگرمکن برقی استفاده می‌کنید، اتصال برق را قطع کنید. جعبه فیوز را باز کرده و سوییچ را بزنید و آبگرمکن را خاموش کنید. این اقدام باعث جلوگیری از برق گرفتگی می‌شود.

از یک چراغ قوه استفاده کرده و یا یک لامپ را در کنار آبگرمکن به راه اندازید تا بتوانید به راحتی ببینید.

اگر آبگرمکن شما گازی است، نزدیک روشنایی پیلوت، یک سوییچ وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید جریان گاز ورودی را کنترل کنید. سوییچ را بزنید تا مطمئن شوید یک آبگرمکن خالی را گرم نمی‌کنید.

نور پیلوت به سرعت از بین نمی‌رود، ولیکن ورود گاز به آبگرمکن قطع می‌گردد.

شیرفلکه‌ی آب را از بالای آبگرمکن، ببندید. این شیرفلکه که ورودی آب را به درون آبگرمکن کنترل می‌کند، با چرخاندن بسته می‌شود. اگر نتوانستید شیرفلکه را پیدا کنید، یا از کتاب راهنما استفاده کنید و یا مدل آبگرمکن را در اینترنت جست و جو کنید تا از محل شیرفلکه آگاه شوید.

یک شلنگ باغبانی را به فلکه‌ی مربوطه که زیر آبگرمکن است، متصل کنید. پایین آبگرمکن، یک فلکه‌ی کوچک وجود دارد که برای خالی کردن آب درون آبگرمکن، استفاده می‌شود. سعی کنید از شلنگی استفاده کنید که به سر فلکه بخورد و متصل شود. حواستان باشد که شلنگ به خوبی به فلکه متصل شود تا آب نشتی نکند.

انتهای دیگر شلنگ را پایین‌تر از فلکه بر روی زمین قرار دهید. حواستان باشد که شلنگ را به نسبت فلکه، در سطح پایین‌تر قرار دهید تا آب به راحتی جریان یابد و خارج شود.

شیرفلکه را باز کنید:

سر شیرفلکه را بچرخانید تا باز شود. برای اینکه پروسه‌ی خروج آب کامل انجام شود، از باز بودن فلکه اطمینان حاصل فرمایید. اگر باز کردن شیر سخت بود، از یک آچار فرانسه کمک بگیرید. برخی از شیرفلکه‌ها نیز برای باز شدن، به پیچ گوشتی نیاز دارند.

شیرفلکه‌ی تنظیم فشار را باز کنید. این شیرفلکه اجازه می‌دهد تا جریان هوا وارد آبگرمکن شود تا فشار درون آن، تنظیم شود. با باز شدن این شیر، آب از طریق شلنگ، خارج می‌شود. به فلکه‌ها ضربه نزنید و آن‌ها را به زور تکان ندهید تا خراب نشوند.

اجازه دهید تا آب کاملا از درون آبگرمکن خارج شود. تقریبا سی دقیقه طول میکشد تا آب به طور کامل از درون آبگرمکن خارج شود و آبگرمکن خالی از آب گردد. زمانی که جریان آب خروجی قطع شد بدین معناست که آبگرمکن کاملا خالی از آب شده است. حواستان به شلنگ باشد تا مطمئن شوید آبی درون شلنگ باقی نمانده است.

شیرفلکه‌ی آب را باز کنید تا آب به درون آبگرمکن جریان یابد. ممکن است در طول زمان رسوباتی بر ته آبگرمکن تجمع یابند که آب جریان یافته، این رسوبات را از بین می‌برد. فلکه‌ی آب را باز کنید تا آب ته آبگرمکن را بشوید و آب بعد از زدودن رسوبات، از شیرفلکه پایینی، خارج گردد. اجازه دهید که آب به مدت پنج دقیقه در آبگرمکن جریان یابد.

آبگرمکن را روشن کنید:

شیرفلکه‌ی مربوط به خروج آب و شیر فلکه تنظیم کننده‌ی فشار را ببندید. مطمئن شوید که شیرفلکه‌ی متصل به شلنگ، به خوبی بسته شود. از بسته بودن شیر فلکه اطمینان حاصل کنید تا در آینده آب نشتی نکند.

شلنگ را از محل اتصال، جدا کنید. سپس شلنگ را به بیرون برده و مطمئن شوید که از آب خالی باشد. در غیر این صورت رشد کپک می‌تواند به آن آسیب برساند. شلنگ را بعد از اتمام کار، جمع کنید.

اتصال برق را برقرار کنید. اگر آبگرمکن شما برقی می‌باشد، سوییچ را بزنید تا آبگرمکن شروع به کار کند. اگر آبگرمکن روشن نشد، چندین بار سوییچ را بزنید.

اگر آبگرمکن شما گازی بود، پیلوت را روشن کنید. برای راه اندازی این نوع از آبگرمکن‌ها، شعله را روشن نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *