آیا می دانستید خصومت زناشویی بر روده شما تأثیرگذار است؟

تحقیقات جدید به این نتیجه دست یافتند که روابط خصمانه زناشویی، به‌ویژه وقتی سابقه‌ي افسردگی داشته باشند، می‌تواند به شدت بر سلامت سیستم گوارش شما تأثیر بگذارد، و خطر سندروم روده چکه کن را افزایش می‌دهد.

محققان به بررسی ۴۳ زوج ۲۴-۶۱ ساله پرداختند. شرکت کنندگان در این مطالعه از سلامت کلی برخوردار بودند و حداقل ۳ سال از زندگی مشترک‌شان می‌گذشت.

دانشمندان از زوج‌ها درباره‌ی موضوعاتی سوال کردند که احتمالا باعث بروز عدم توافق بین آن‌ها شود.

وقتی دانشمندان متوجه شدند که پول و خویشاوندان نسبی حساس‌ترین موضوعات هستند، زوجین را تنها گذاشتند تا یک مکالمه‌ی ۲۰ دقیقه‌ای در این موضوعات داشته باشند. تعامل زوجین به‌صورت ویدیویی ضبط می‌شد و سپس سبک مشاجره‌ی آن‌ها ارزیابی شد.

اگر سبک مشاجره زوجین شامل حالات بدنی مانند چرخاندن چشم و انتقاد کلامی از یکی از طرفین بود، آن را به‌عنوان خصمانه معرفی می‌کردند.

همچنین قبل و بعد از این تعاملات از شرکت کنندگان نمونه خون گرفته شد، و دانشمندان این نمونه خون‌ها را بررسی کردند تا نشانه‌ای از سندرم روده چکه کن، به نام پروتئین LBP، در آن‌ها بیابند.

این تحقیق نشان داد افرادی که تعاملات زناشویی خصمانه‌تری دارند، سطح LBP بالاتری در خون‌شان وجود دارد.

تیم تحقیقات به ارتباط بین LBP و نشانه‌ی دیگری برای التهاب نیز پرداختند: پروتئین واکنشگر C.

افرادی که بالاترین سطح LBP را داشتند، در مقایسه با کسانی که سطح LBP پایین‌تری داشتند، تقریبا ۸۰ درصد از سطح بالاتری از پروتئین واکنشگر C نیز برخوردار بودند.

این شرکت کنندگان همچنین بخشی از یک تحقیق دیگر نیز بودند که توسط محققان ایالتی اوهایو در حال انجام بود. این تحقیق به این موضوع پرداخت که همگرایی خصومت زناشویی و افسردگی چگونه می‌تواند باعث چاقی شود.

بنابراین، در این مطالعه، محققان به سابقه‌ی افسردگی افراد نیز پرداختند. آن‌ها دریافتند افرادی که یک دوره افسردگی یا اختلال رفتاری دیگر را تجربه کرده بودند در برابر اثرات آسیب رسان روده‌ای و شکمی خصومت زناشویی، آسیب‌پذیرتر بودند.

پروفسور کیکولت گلاسر در مورد یافته‌های آن‌ها اظهار نظر کرد، او گفت: “ما فکر می‌کردیم این تنش‌های هر روزه‌ی زناشویی، حداقل برای برخی افراد، باعث بروز تغییراتی در روده‌شان شود که به التهاب و، به‌صورت بالقوه، بیماری منجر شود”.

او می‌گوید: “خصومت نشانه‌ی یک ازدواج بد است – به‌صورتی که به تغییرات فیزیولوژیکی شدید منجر می‌شود”.

پروفسور کیکولت گلاسر توضیح می‌دهد که: “استرس زناشویی یک استرس قدرتمند است، زیرا شریک شما معمولا اولین حامی شما است و در ازدواجی که به مشکل خورده است، به منبع اصلی تنش شما تبدیل می‌شود”.

 

منبع: medicalnewstoday

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *