۱۱ درمان خانگی زودانزالی که بسیار مؤثر هستند

نگرانی‌های جنسی، از جمله زودانزالی، نسبتا رایج هستند. زودانزالی زمانی رخ می‌دهد که مرد در رابطه‌ی جنسی، پیش از آن‌که خودش یا شریک جنسی‌اش بخواهد به اوج برسد. مردانی که با زود انزالی دست به گریبان هستند در مدت یک دقیقه پس از برانگیختگی جنسی به ارگاسم می‌رسند و معمولا نمي‌توانند انزال‌شان را به تأخیر بیاندازند.

۱ مرد از هر ۳ مرد به این مسئله دچار است، و این اختلال می‌تواند به ناامیدی و اضطراب منجر شود. برخی مردانی که به زودانزالی دچار هستند ممکن است به‌خاطر این مشکل از رابطه جنسی دوری کنند. ولی راه حل‌هایی برای این مشکل وجود دارند که مفید هستند.

با توجه به تحقیقات انجام شده در کلینیک مایو، دلیل دقیق زودانزالی شناخته نشده است. زمانی تصور می‌شد این مشکل تنها ریشه‌ی روانی دارد، ولی پزشکان در حال حاضر به این موضوع پی برده‌اند که زودانزالی، پیچیده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کردند و تعامل پیچیده‌ای از عوامل روانی و بیولوژیکی را شامل می‌شود.

دلایل روانشناختی

برخی پزشکان بر این باور هستند که تجربیات اولیه‌ی جنسی ممکن است الگویی را ایجاد کند که تغییر آن در مراحل بعدی زندگی دشوار باشد، مثلا:

– شرایطی را در نظر بگیرید که برای رسیدن به اوج لذت جنسی عجله دارید تا کسی متوجه رابطه‌ی جنسی‌تان نشود.

– احساس گناهی که باعث می‌شود از برقراری رابطه‌ی جنسی اجتناب کنید.

عوامل دیگری که می‌توانند در بروز زودانزالی نقش داشته باشند عبارتند از:

الف. اختلال نعوظ

مردانی که در طول انجام رابطه‌ی جنسی نگران رسیدن به نعوظ و حفظ نعوظ هستند‌، می‌توانند الگوی تعجیل در انزال را شکل دهند.

ب. اضطراب

بسیاری از مردان مبتلا به زودانزالی، مشکل اضطراب نیز دارند، خواه به‌طور اخص درباره‌ی عملکرد جنسی باشد یا به‌خاطر مسائل مرتبط با آن باشد.

ج. مشکلات ارتباطی

اگر رابطه جنسی راضی کننده‌ای بین شما و همسرتان در جریان است که زودانزالی به ندرت برای‌تان رخ می‌دهد یا اصلا رخ نمی‌دهد، این احتمال وجود دارد که مسائل شخصی شما و همسرتان به این مشکل منجر شده باشد.

دلایل بیولوژیکی

درمان خانگی زودانزالی - دلایل بیولوژیک

برخی عوامل بیولوژیکی وجود دارند که ممکن است به زودانزالی منجر شوند، از جمله:

– سطح غیرطبیعی هورمون
– سطح غیرطبیعی مواد شیمیایی مغز به نام انتقال‌دهنده‌های عصبی
– فعالیت غیرطبیعی دستگاه جنسی
– مشکلات خاص تیروئید
– التهاب و عفونت پروستات یا مجرای ادرار
– ویژگی‌های ارثی
– آسیب دیدن عصب در اثر جراحی یا تروما (نادر)

درمان‌های طبیعی و خانگی زودانزالی

۱. درمان‌های گیاهی آیورودیک

سیستم درمان سنتی هند را آیورودیک می‌گویند. طب آيورودیک برای درمان هر مشکلی، از دیابت گرفته تا التهاب، به هزاران گیاه متکی است. انتظار می‌رود داروهای آیورودیک خاص که به شکل کپسول دو بار در روز با آب ولرم مصرف می‌شوند در درمان زودانزالی مؤثر باشند. از طب آیورودیک در درمان اختلال نعوذ نیز می‌توان استفاده کرد.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۷ در طب جنسی انجام شد به این نتیجه دست یافت، مردانی که از طب آیورودیک استفاده می‌کردند افزایش اندک ولی قابل توجهی را در زمان به انزال رسیدن‌شان در رابطه جنسی مشاهده کردند. عوارض بالقوه‌ی شناخته شده آن عبارتند از:

– درد شکمی
– گیجی
– درد خفیف
– کاهش میل جنسی

۲. طب گیاهی چینی

مصرف هفتگی یا روزانه‌ی داروهای گیاهی چینی می‌تواند با افزایش بنیه‌ی جنسی و ارتقای انرژی، زودانزالی را درمان کند. همان تحقیقی پیشین به این نکته دست یافت که انواع مختلف داروهای گیاهی چینی می‌توانند زمان انزال را تا دو دقیقه افزایش دهند. عوارض جانبی بالقوه‌ی شناخته آن عبارتند از:

– درد شکمی
– گیجی
– درد خفیف
– کاهش میل جنسی

۳. کرم‌های موضعی

کرم‌های بی حس کننده موضعی که بدون نسخه به فروش می‌رسند حاوی عامل بی حس‌کننده‌ای هستند که می‌تواند با کاهش حس و تأخیر در به اوج رسیدن فرد، زودانزالی را درمان کند. این کرم را ۱۰-۱۵ دقیقه قبل از رابطه جنسی به آلت تناسلی‌تان بزنید تا نتیجه بهتری بگیرید. اگرچه معمولا مشکلی پیش نمی‌آید ولی کرم‌های بی حس کننده ممکن است عوارض ذیل را داشته باشند:

– درد خفیف
– حس سوزش خفیف
– از دست دادن موقتی حساسیت
– کاهش میل جنسی

۴. اسپری لیدوکائین

اسپری لیدوکائین، مانند کرم‌های موضعی، می‌توانند با بی حس کردن آلت تناسلی و کاهش حساسیت فوق‌العاده‌ی آن، به درمان زودانزالی کمک کند. برای این‌که نتیجه‌ی بهتری بگیرید ۱۰-۱۵ دقیقه قبل از رابطه جنسی از این اسپری استفاده کنید. عوارض بالقوه‌ی شناخته شده‌ی ان عبارتند از کاهش میل جنسی و از دست دادن موقت حساسیت.

۵. مکمل روی (زینک)

درمان خانگی زودانزالی - مکمل روی

روی نه تنها از سلامت سیستم ایمنی و رشد سلولی حمایت می کند، بلکه ماده معدنی ضروری برای تولید تستوسترون و افزایش میل جنسی و انرژی نیز است. تحقیقات انجام شده در این زمینه، بین کمبود روی و اختلال جنسی در مردان رابطه‌ای یافته است، بنابراین مصرف ۱۱ میلی گرم روی، میزان مصرف مجاز روزانه، در روز می‌تواند زمان نعوذ را بهبود ببخشد.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۹ روی موش‌ها انجام شد نشان داد که مکمل‌های روی می‌توانند میزان تستوسترون را افزایش دهند، که می‌تواند مشکلات جنسی، مانند زودانزالی، را بهبود ببخشد. دقت داشته باشید که مصرف بیش از اندازه روی می‌تواند به مشکلات زیر منجر شود:

– حالت تهوع
– استفراغ
– اسهال
– آسیب‌های کلیوی و شکمی
– طعم فلز در دهان

۶. تغییرات رژیم غذایی

طبق تحقیقات، منیزیوم نیز علاوه بر روی (زینک) در سلامت جنسی نقش دارد و می‌تواند بر زودانزالی اثرگذار باشد. گنجاندن خوراکی‌های سرشار از روی و منیزیوم در رژیم غذایی می‌تواند به افزایش زمان به اوج لذت جنسی رسیدن کمک کند. این خوراکی‌ها عبارتند از:

– تخمه کدو
– دانه سویا
– ماست
– اسفناج
– گندم سبوسدار
– بادام درختی
– لوبیا چشم بلبلی
– نخود
– دانه کنجد
– گوشت گاو و گوسفند
– شکلات تلخ
– سیر
– نخود فرنگی

۷. تکنیک وقفه – فشار

تکنیک وقفه – فشار ممکن است، با برانگیختگی تدریجی قبل از به اوج رسیدن، در درمان زودانزالی مفید باشد. وقتی احساس کردید آماده‌ی انزال هستید، دست نگه دارید و از همسرتان بخواهید انتهای آلت‌تان را فشار بدهد. از او بخواهید چند ثانیه تا زمانی‌که از به اوج رسیدن دست بکشید، به این کار ادامه دهد. هر چند مرتبه که لازم است این فرآیند را تکرار کنید. در نهایت، ممکن است بتوانید بدون کمک همسرتان  انزال را به تأخیر بیاندازید.

۸. تکنیک توقف – از سرگیری

به این فرآیند کنترل ارگاسم نیز می‌گویند و می‌تواند با از بین بردن لذت، به اوج رسیدن‌تان را به تأخیر بیاندازد. وقتی حس کردید لازم است انزال داشته باشید، به طور کامل از فعالیت جنسی‌تان دست بکشید. زمانی‌که حس برانگیختگی‌تان کم شد، به آرامی فعالیت جنسی‌تان را از سر بگیرید. این فريآند را هر چند مرتبه که لازم است انجام دهید تا کنترل انزال را به دست بگیرید.

۹. ورزش دادن اندام تحتانی

تقویت عضلات اندام تحتانی می‌تواند تأثیر بزرگی بر مدت زمان به اوج رسیدن‌تان داشته باشد.  مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ در مورد پیشرفت‌های درمان شناختی انجام شد به این نتیجه دست یافت که ورزش دادن اندام تحتانی می‌تواند به درمان زودانزالی مردان کمک کند تا واکنش‌های انزال‌شان را تحت کنترل بگیرند، و زمان رسیدن به اوج را افزایش می‌دهد. برای انجام این نوع تمرین‌ها:

۱. عضله‌ی صحیح را پیدا کنید. نقطه صحیح آن جایی است که با فشردن آن میان‌راه در زمان ادرار کردن متوقف می‌شود یا عضلات را سفت می کند و از عبور گاز جلوگیری می‌کند.

۲. در حالت دراز کشیده، به مدت ۳ ثانیه عضلات تحتانی‌تان را فشار دهید، و سپس ۳ ثانیه آن را رها کنید. این کار را ۱۰ مرتبه پشت سر هم انجام دهید و حداقل ۳ بار در روز تکرار کنید.

۳. به تدریج رقم این ثانیه‌ها را افزایش دهید تا عضله‌تان قوی‌تر شود. موقعیت‌های جدید را امتحان کنید، ایستاده، در حال راه رفتن، یا نشسته.

۴. نفس کشیدن را فراموش نکنید، و به خاطر داشته باششید که تنها بر عضلات تحتانی‌تان تمرکز کنید. عضلات شکم، ران یا باسن‌تان را سفت نکنید.

۱۰. کاندوم‌های کنترل کننده‌ی اوج لذت جنسی

کاندوم،‌به طور کلی، ممکن است حساسیت را کاهش دهد و شما را از زودانزالی نجات دهد. ولی کاندوم‌های کنترل کننده اوج لذت جنسی نیز وجود دارند که در داروخانه‌ها یافت می‌شوند، این نوع کاندوم‌ها از مواد لاتکس ضخیم‌تر ساخته می‌شوند یا حاوی عوامل بی حس کننده‌ای هستند که به اوج رسیدن را به تأخیر می‌اندازند.

۱۱. دوری کردن از رابطه جنسی برای یک دوره

تمرکز بر دیگر انواع فعالیت‌های جنسی به ‌جای دخول، می‌تواند فشار رابطه را بکاهد. دخول تنها راه رسیدن به رضایت جنسی نیست، بنابراین به دیگر راه‌هایی بیاندیشید که شما و همسرتان به لذت برسید ولی باعث اضطراب یا ناامیدی شما نشود.

نکته

زودانزالی یک مشکل جنسی کاملا طبیعی و رایج است که تا ۴۰ درصد از مردان در ایالات متحده از آن رنج می‌برند. هر یک از این درمان‌های خانگی و طبیعی می‌توانند در کنترل نشانه‌ها به شما کمک کنند. ولی اگر زودانزالی باقی بماند، باید به پزشک مراجعه کنید تا دلیل اصلی آن مشخص شود و درمان را شروع کند.

 

منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *