طرز تهیه فلفل دلمه ای کبابی

فلفل دلمه‌ای قرمز کبابی که از فروشگاه‌ها تهیه می‌کنید بسیار خوشمزه هستند ولی هیچ شانسی در برابر فلفل دلمه‌ای قرمز کبابی خانگی ندارند. تهیه فلفل دلمه‌ای قرمز کبابی کار سختی نیست و شیرینی طبیعی آن را نیز نشان می‌دهد. خواه از فر استفاده کنید یا گریل، می‌توانید فلفل دلمه‌ای قرمز کبابی درست کنید.

– زمان آماده سازی: (با استفاده از فر): ۳۰-۴۰ دقیقه

– زمان پخت: ۲۰ دقیقه

– مجموع زمان: ۵۰-۶۰ دقیقه

مواد لازم

– فلفل دلمه‌ای قرمز

– روغن زیتون

– نمک و فلفل به اندازه کافی

الف. از فر استفاده کنید

۱. فر را از قبل گرم کنید

وقتی فر در حال گرم شدن است، می‌توانید فلفل‌ها را آماده کنید. فلفل‌ها را با آب خنک بشویید. اگر روی آن‌ها برچسب است آن‌ها را بردارید. اگر می‌خواهید از این روش استفاده کنید، می‌توانید درجه‌ی فر را روی ۴۰۰-۵۰۰ درجه فارنهایت (۲۰۴-۲۶۰ درجه سانتی گراد) قرار دهید.

طرز تهیه فلفل دلمه کبابی

۲. فلفل را تکه تکه کنید و کلاهک آن را بردارید

فلفل دلمه‌ای را روی تخته خرد کن قرار دهید. سر آن را بزنید، ته آن را نیز در آورید، و برش‌ها را صاف و مستقیم انجام دهید. هر یک از فلفل‌ها را از وسط به دو نیم تقسیم کنید. ته فلفل را بخورید یا آن را برای استفاده‌های بعدی در یخچال نگه دارید. برای خارج کردن دانه‌های فلفل از چنگال یا دستمال حوله‌ای استفاده کنید. البته اگر دانه‌ها را به حال خودشان رها کنید نیز اتفاقی نمی‌افتد و ضرری ندارد، ولی ممکن است اگر دانه‌ها در بافت فلفل‌ها فرو بروند طعم خوبی نگیرند.

– برخی افراد فلفل‌ها را به صورت درسته کباب می‌کنند و سپس آن‌ها را تکه تکه می‌کنند و دانه‌ها را خارج می‌کنند. این کار را نیز می‌توان انجام داد، ولی باعث می‌شود خرد کردن فلفل سخت‌تر شود. اگر از این روش استفاده کنید مجبور خواهید شد این فلفل‌ها را هر چند دقیقه یک بار به‌صورت دستی جابجا کنید، پس کارتان را کمی بیشتر می‌کنید. همچنین باعث می‌شود به جای ۲۰ دقیقه، به زمان بیشتری، در حدود ۴۰ دقیقه، برای پخت نیاز باشد.

۳. سینی فر را با فویل آلومینیوم بپوشانید

فلفل دلمه‌ای قرمز نیمه شده را روی فویل آلومینیوم قرار دهید به صورتی که پوست‌شان به بالا باشد. در آخر، پوست آن‌ها نیم‌سوز می‌شود، ولی مي‌توانید پس از کباب شدن فلفل‌ها، پوست آن‌ها را درآورید.

۴. طبقه‌ی فر را در ردیف بالا قرار دهید، سپس سینی فر را در آن ردیف قرار دهید

فلفل‌ها دقیقا زیر شعله قرار می‌گیرند. تهویه (فن) فر را روشن کنید زیرا ممکن است فلفل‌ها دود کنند. برخی افراد فلفل را در یک سوم بالایی فر قرار می‌دهند، تا دود کمتر شود. شما می‌توانید در آشپزخانه یک پنجره باز بگذارید تا هوای تازه بیاید.

۵. فلفل‌ها را به مدت ۲۰ دقیقه زیر شعله بگذارید

تا جایی ادامه دهید که پوست فلفل‌ها به خوبی کباب شود. حتما نباید ۱۰۰ درصد سیاه شود، ولی باید تقریبا سیاه باشد. درب فر را کمی باز بگذارید تا هر چند دقیقه یک بار فلفل‌ها را بررسی کنید. اگر بعضی از فلفل‌ها زودتر سیاه شدند سینی را بچرخانید.

۶. فلفل‌های سیاه شده را از فر خارج کنید

با استفاده از انبر، آن‌ها را در یک کیسه پلاستیکی زیپ کیپ قرار دهید. یا این‌که آن‌ها را در یک کاسه بریزید، سپس روی کاسه، پلاستیک بکشید. کیسه یا کاسه را کنار بگذارید و اجازه دهید فلفل‌ها ۲۰ دقیقه همان‌جا بمانند. از هر روشی که استفاده کنید، قبل از استفاده باید آن‌ها را کمی بخار دهید تا نرم شوند و پوست آن‌ها را جدا کنید.

طرز تهیه فلفل دلمه کبابی

۷. پوست را از فلفل‌ها جدا کنید

هر یک از فلفل‌های کباب شده را از کیسه پلاستیکی درآورید. باید آن‌قدر خنک شده باشند که بتوانید آن‌ها را در دست بگیرید، و باید پوست سیاه آن‌ها به راحتی قابل جدا شدن باشد.

۸. فلفل‌های قرمز کباب شده را در یک ظرف شیشه‌ای یا پلاستیکی بریزید که هوا به آن وارد نشود

ظرف را با روغن زیتون فرابکر پر کنید، یا از ماریناد مورد علاقه‌تان استفاده کنید، این ماریناد می‌تواند از نمک، فلفل و سرکه بالزامیک تشکیل شود. فلفل قرمز دلمه‌ای کبابی را می‌توان به مدت یک یا دو هفته در یخچال نگهداری کرد. از این فلفل‌ها می‌توانید در ساندویچ یا سالاد استفاده کنید، یا این‌که به تنهایی میل کنید.

ب. از اجاق استفاده کنید

۱. شعله گاز را روشن کنید و شعله را متوسط کنید

اگر اجاق‌تان برقی نیست می‌توانید برای کباب کردن فلفل دلمه‌ای‌ها از اجاق استفاده کنید. این روش برای کباب کردن یک یا دو فلفل مناسب است.

۲. فلفل‌ها را در دو لایه فویل آلومینیوم بپیچید

اگر از فویل ضخیم استفاده می‌کنید می‌توانید از یک لایه فویل استفاده کنید. ولی اطمینان حاصل کنید که فلفل به خوبی در فویل پیچیده شده است و هیچ قسمتی از فلفل به‌صورت مستقیم روی شعله قرار نمی‌گیرد.

۳. فلفل‌های پیچیده شده در فویل را مستقیما روی شعله گاز بگذارید

این کار را با دقت انجام دهید. حتما در زمان پخت در آشپزخانه بمانید و حتی یک لحظه هم آن‌ها را به حال خودشان رها نکنید. مطمئنا دل‌تان نمی‌خواهد عصاره خارج شده از فلفل‌ها روی شعله‌ی گازتان بریزد یا اتفاق ناخواسته‌ای بیفتد. این روش ساده است، ولی کمی خرابکاری و کثیف‌کاری دارد، بنابراین، بهتر است مراقب فلفل‌ها باشید و اجازه ندهید آب فلفل‌ها همه جا بپاشد.

طرز تهیه فلفل دلمه کبابی

۴. به مدت ۲۰-۲۵ دقیقه فلفل را کباب کنید

هر ۴-۵ دقیقه فلفل‌ها را با استفاده از انبر یک چهارم بچرخانید. این کار باعث می‌شود فلفل‌ها به خوبی و به صورت یک دست کباب شوند. پس از ۲۰ دقیقه به آرامی فلفل را فشار دهید تا مشخص شود آماده است یا نه. اگر نرم شده بود، آماده است؛ اگر کمی سفت بود، می‌توانید چند دقیقه دیگر نیز آن را روی گاز نگه دارید، و تا زمانی‌که آماده شود هر ۲-۳ دقیقه یک بار آن را بررسی کنید.

۵. فلفل را از روی گاز بردارید و بخار دهید

بگذارید ۱۵-۲۰ دقیقه در فویل بماند. در فویل بخار می‌کند، این کار باعث می‌شود پوست آن به راحتی جدا شود.

۶. فویل را باز کنید

مراقب باشید زیرا ممکن است هنوز هم داغ باشد. برای باز کردن فویل به آرامی از انبر استفاده کنید. فلفل نرم و ذغالی شده است و آماده‌ی مصرف است.

۷. فلفل را آماده سرو کنید

اکنون، زمان آن است که پوست فلفل را به آرامی جدا کنید. فلفل‌ها را برش بزنید، و با استفاده از دستمال حوله‌ای یا چنگال برای خارج کردن دانه‌ها استفاده کنید. فلفل‌ها را بنا به سلیقه‌تان برش بزنید و در خوراکی‌های مورد علاقه‌تان از آن استفاده کنید. وقتی مقداری روغن زیتون به آن بزنید طعم فوق‌العاده‌ای می‌گیرد.

ج. از گریل استفاده کنید

۱. فلفل‌ها را در فویل بپیچید

فلفل‌ها را در دو لایه فویل یا یک لایه فویل ضخیم بپیچید، دقت کنید فلفل‌ها را خوب در فویل بپوشانید. اگر فلفل‌ها را در فویل نپیچید، باز هم می‌توانید آن ها را گریل کنید ولی مسئله این‌جاست که خرابکاری می‌شود. اگر نگران کثیف‌کاری بعد از پخت نیست می‌توانید اصلا از فویل استفاده نکنید.

۲. فلفل‌ها را در گریل با شعله متوسط قرار دهید

آن‌قدر گرم خواهد شد که فلفل‌ها را کباب می‌کند، ولی آن‌قدر شعله‌اش زیادنیست که آن‌ها را بسوزاند.

طرز تهیه فلفل دلمه کبابی

۳. فلفل‌ها را به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه کبابی کنید

هر چند دقیقه یک بار آن‌ها را با استفاده از انبر یک چهارم بچرخانید. فلفل‌ها باید نرم و ذغالی شوند. وقتی به این حالت رسید کارتان تمام شده است. اگر متوجه شددی همچنان سفت هستند می‌توانید فلفل‌ها را چند دقیقه بیشتر در گریل نگه دارید،‌ولی مدام آن‌ها را بررسی کنید.

۴. فلفل‌ها را بخار دهید

هنوز کارتان تمام نشده است! اکنون زمان آن رسیده است که فلفل‌ها را در یک کیسه پلاستیکی زیپ کیپ یا کاسه‌ای که روی آن پلاستیک کشیده شده است قرار دهید و به این ترتیب فرآیند پخت را ادامه دهید. به این ترتیب پوست آن‌ها نرم می‌شود و به راحتی جدا می‌شود. اجازه دهید ۲۰ دقیقه به این حالت بمانند تا به خوبی بخار بگیرند. سپس، سر آن‌ها را بزنید و پوست آن را جدا کنید و با استفاده از چنگال یا حوله کاغذی دانه‌های آن را خارج کنید! چند قطره روغن زیتون روی آن بریزید تا طعم بهتری بگیرد.

۵. و تمام!

 

منبع: wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *